PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH STANACH ZAGROŻENIA ŻYCIA U DZIECI
O codziennych wypadkach niewiele się mówi. Często są anonimowe lecz dramatyczne w skutkach.
Co roku około 120 000 dzieci na skutek zatruć czy urazów wymaga leczenia szpitalnego. Do tych nieszczęśliwych sytuacji najczęściej dochodzi w domu, na podwórku, placu zabaw czy w drodze do szkoły. Dzieci najczęściej ulegają złamaniom, poparzeniom, skaleczeniom, przygnieceniom, pogryzieniom czy zadławieniom. Nie każde zdarzenie jest stanem zagrożenia życia, ale każde wymaga pomocy świadka zdarzenia. Ból, łzy i strach, które towarzyszą wypadkom mają destrukcyjny wpływ na psychikę dziecka, ale nasze opanowanie i szybkie udzielenie pomocy mogą znacznie złagodzić te traumatyczne przeżycia.
Duże znaczenie ma też profilaktyka, eliminowanie potencjalnych zagrożeń i wyrabianie w dzieciach nawyków bezpiecznych zachowań. Uczyńmy nasze środowisko bezpiecznym, tłumaczmy dziecku otaczający go świat, kształtujmy odpowiednią postawę wobec niebezpiecznej sytuacji, w której dziecko może się znaleźć.
Pamiętajmy – pomimo iż stworzymy dziecku bezpieczne otoczenie do wypadków i tak będzie dochodzić dlatego w ramach zabawy uwrażliwiajmy dzieci na krzywdę innych i ćwiczmy z nimi udzielanie pierwszej pomocy. Szybkie działanie ma często decydujące znaczenie. Nie czekajmy zatem do wypadku żeby sprawdzić jak powinniśmy udzielać pomocy tylko nauczmy się tego już dziś. Zapraszamy Państwa na szkolenie, które umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności udzielania pomocy najmłodszym poszkodowanym.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowani Instruktorzy Pierwszej Pomocy w formie wykładu i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem manekinów do wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej, środków opatrunkowych oraz innych materiałów programowych. Na zajęciach obowiązuje wygodny strój (np. sportowy)
Zakres tematyczny zajęć – 5 h
1. Sytuacje zagrażające życiu
2. Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia
3. Podstawowe zasady udzielania pomocy dzieciom
4. Pierwsza pomocy w przypadku utraty przytomności i omdlenia
5. Pierwsza pomoc w przypadku zatrzymania oddechu u dzieci ( Basic Life Support)
6. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia
7. Pierwsza pomoc w przypadku ran, krwotoków, oparzeń
8. Postępowanie w przypadku zatruć
9. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
10. Postępowanie w przypadku urazów kończyn, urazów kręgosłupa
11. Postępowanie w przypadku ataku drgawek
12. Odpowiedzi na pytania uczestników zajęć